Notatka z Dziennika Polskiego


Bajecznie kolorowa
W galerii Raven, przy Brzozowej 7, otwarto wystawę malarstwa Katarzyny Kopańskiej.
Katarzyna Kopańska, malarka, absolwentka krakowskiej ASP, zamieszkała poza Krakowem, ale od czasu do czasu przypomina się swoim malarstwem; nie za często, nie za rzadko, tyle żeby o niej pamiętać. Przychodzi to tym łatwiej, że uprawiane przez malarkę szaleństwo koloru rzeczywiście zapada w pamięć. Jest to malarstwo spontaniczne, więcej niż pogodne w swoim wyrazie.
Obrazy pokazane na obecnej wystawie wskazują, że artystka poddaje swój temperament kontroli większej niż wcześniej. Oczywiście, nie zaprzestała szaleństw barwnych (to niemożliwe), nie przestała być ponadczasowo - baśniowa. Może tylko kompozycja stała się bardziej zdyscyplinowana, częściej pośrodku rajskich krajobrazów pojawiają się ludzie - zdecydowanie niedzisiejsi, ale niekoniecznie przypisani określonej epoce. Z tym wszystkim malarstwo Kopańskiej zachowuje tę samą zdolność podobania się. To coś od czego oficjalnie odżegnuje się przeważająca część środowiska artystycznego, ale czego wciąż oczekuje równie przeważająca część publiczności.
Wystawa malarstwa Katarzyny Kopańskiej w galerii Raven będzie czynna do 7 marca, a Zofia Kruk przewiduje możliwość jej przedłużenia po krótkiej przerwie.

(AN)

FOT. Wacław Klag

Dziennik Polski z dnia 25 lutego 2008


Komentarze