Duży obraz - wieszanie dużego obrazu - poradnik

Wieszanie na ścianie dużego obrazuPowieszenie dużego obrazu jest stosunkowo proste. Wystarczą do tego dwa kołki w ścianie w odstępie mniej więcej 30 - 40 cm. Ważne, żeby były na tym samym poziomie. Na jednej linii.
Podaję tu najprostszy sposób wieszania obrazu, polecam tę metodę również, gdy obraz jest oprawiony. Ramiarze często montują zawieszki na ramach, które sugerują wieszanie np na hakach czy listwach.
Wstrzelenie się hakami w ścianę precyzyjnie w miejscu, gdzie mamy wieszaczek, jest niezwykle trudne, a utrzymanie idealnego poziomu jeszcze trudniejsze. Nawet gdy się to jakimś cudem uda, powieszenie na nich obrazu również naraża nasze nerwy i cierpliwość na wielką próbę. Ręce mdleją, dwie osoby "tańczą z obrazem", w końcu udaje się! I niestety okazuje się, że obraz wisi, ale nie utrzymuje poziomu. Dlaczego? Ramiarz umieścił wieszaczek nie w idealnym poziomie, ale 2 mm poniżej, co przy dużym kącie daje bardzo nieprzyjemny efekt braku stabilności. Obrazy niewypoziomowane wyglądają żałośnie i denerwująco.

W metodzie, którą polecam - dwa kołki w ścianie - nawet gdyby okazało się, że niedokładnie udało nam się wywiercić otwór i jest delikatna różnica w poziomie, łatwo możemy dokonać korekty.
Na przykład okręcając ciasno jeden kołek plastrem płóciennym na grubość 1 - 2 mm.
Można również, gdyby różnica była zbyt duża, przykleić do blejtramu kawałek grubej tektury czy cienkiej listewki bez żadnej szkody dla obrazu.

Oczywiście jak ktoś dysponuje w domu profesjonalną listwą pod sufitem z odpowiednim systemem żyłek, linek etc, to oczywiście nie ma żadnego problemu z wieszaniem różnych prac w różnych konstelacjach.

Wszelkie uchwyty, zawieszki, krokodylki, haczyki dobre są, ale na mniejsze formaty. Przy obrazach takich jak moje o wadze 2,5 - 7 kg metoda na dwa kołki jest najlepsza, obraz pod własnym ciężarem osiada na kołkach, idealnie dopasowuje się do ściany, nie ma szpar i szczelin, obraz nie zniekształca się. Można go lekko przesuwać w poziomie.


Metoda jest także bezpieczna, nieopatrzne potrącenie, oparcie się, zabawy dziecięce, odkurzanie, nie stanowią żadnego zagrożenia.

Przenoszenie dużego obrazu.
Chwytaj za poprzeczkę i krawędź nie wciskając palców w płótno.
Takich ruchów jak poniżej nie należy wykonywać.
Nie wypychaj płótna.


Instrukcja wieszania obrazu na ścianie


Obrazy często mają zamontowane uchwyty, haczyki i oczka - pozostałość po wieszaniu prac na wystawach, gdzie wieszane są na linkach z tworzywa lub metalu na specjalnie do tego przeznaczonych listwach. Nie należy się tym sugerować.
Obraz we wnętrzu, gdzie będzie wisiał dłuższy czas, należy powiesić na dwóch kołkach rozporowych. Obraz spoczywa stabilnie i bezpiecznie na górnej listwie krosna / blejtramu.


Kołki powinny się znaleźć w pewnej odległości od środkowej poprzeczki. Im większa odległość pomiędzy kołkami, tym większa później możliwość przesuwania obrazu w poziomie na ścianie.
Kołki muszą znajdować się idealnie w poziomie (jeśli coś poszło nie tak, wróć na początek wpisu)
Punkty wyznaczamy przy pomocy poziomicy / waserwagi.


dobrze

dobrze


źle

Niedopuszczalne są za długie kołki. Niewskazane są również wszelkie haki, często kaleczą płótno. Duży obraz wisi stabilnie na zwykłych kołkach, na których osiada pod własnym ciężarem.

Na koniec można jeszcze napiąć płótno wkładając kliny i delikatnie je wbić. Na dwa sposoby.

Komentarze

Prześlij komentarz