CERN i Wielki Zderzacz Hadronów


Dziś w Genewie kolejna próba uruchomienia Wielkiego Zderzacza Hadronów. Przez 27 miesięcy największa maszyna świata była zmieniana i naprawiana. Zostały wymienione spawy, które zostały przystosowane do wyższych temperatur.  Dzięki mojej córce, która pracowała jako programista w CERN, miałam przyjemność zejść do podziemi i zobaczyć na własne oczy akcelerator LHC. Po tym świecie oprowadzał nas fizyk cząstek elementarnych, młody naukowiec o urodzie perskiego księcia. 
Żałuję, że nie miałam okazji robić zdjęć sferycznych. Korzystałam z rybiego oka, zdjęcia trzeba było robić szybko z ręki, nie można było odłączać się od grupy, by nie zaginąć w labiryncie kabli,  rur biegnących tunelami w różnych kierunkach, ogromnych magnesów i zaułków z żelaznymi szafami pełnymi komputerów. Wrażenia były równie mocne jak widok piramid, drapaczy chmur czy gotyckich katedr.
Pamiątkowe zdjęcia pracujących nad przyspieszonymi protonami. Są i piękne kobiety, a kobiet w tym świecie jest bardzo mało i żaden odgórny parytet nic tu poradzić nie może.
Obecnie przewodniczącą Rady CERN jest właśnie kobieta, Włoszka. Przed nią była 
Polka z Krakowa. Pani prof. Agnieszka Zalewska zajmuje się fizyką wysokich energii.

WEJŚCIE
Słynny z powieści Dana Browna "Anioły i demony" skaner okaCERN jest kolebką WWW.
W 1989 Tim Berners-Lee, pracując nad usprawnieniem wymiany informacji pomiędzy badaczami opracowującymi wyniki eksperymentów na LEP-ie, stworzył język HTML oraz protokół HTTP. (za Wiki)

Uliczki pełne komputerów i serwerów.
Jest ich mnóstwo, bardzo łatwo zabłądzić

Obowiązkowe kaski. Musieliśmy też mieć kryte buty na gumowej podeszwie. 

To jest właśnie CMS (ang. Compact Muon Solenoid) – detektor ogólnego przeznaczenia zaprojektowany ze szczególnym naciskiem na identyfikację mionów i uzyskanie dużej rozdzielczości pomiaru pędów wiązek protonów.

Na dole w szczelinie światła stoi żółty podnośnik koszowy dla pracowników chcących dostać się do poszczególnych elementów gigantycznej maszyny.

Zbliżenie
Białe cernowe rowery


Małe muzeum w parku przy budynkach CERN. Stara komora ciśnieniowa stoi w ogrodzie jako obiekt - dzieło sztuki.
Po lewej stronie miedziany detektor.

Wewnątrz komory ciśnieniowej
Miedziany detektor
Drewniany pawilon, w którym odbywają się wystawy multimedialne.CERN dba o swój wizerunek w mediach, tłumaczy sens swoich prac.
Jest to bardzo ważne, bo na eksperyment idą ogromne pieniądze.Linia tunelu Wielkiego Zderzacza Hadronów na mapie.
Wystawa dla dzieci o tajemnicach grawitacji.


Stołówka cernowa


W takich skromnych budynkach codziennie pracują setki naukowców. 

Widok z Genewy na Mont Blanc 

Komentarze

Prześlij komentarz