Euklides ELEMENTY1. Punkt jest tym, co nie ma części.
2. Linia zaś to długość bez szerokości.
3. Krańcami zaś linii są punkty.
4. Linia prosta jest tym, co leży równo względem punktów na niej.
5. Powierzchnia zaś jest tym, co ma tylko długość i szerokość.

Euklides, Elementy, Księga I, Definicje


Tym sposobem jeśli dowolne wielkości w dowolnej ilości są tymi samymi wielokrotnościami wielkości w tej samej ilości, to ile razy jedna z wielkości jest przez jedną, tyle razy wszystkie będą przez wszystkie. Co było do okazania.
Euklides, Elementy, Księga V, Twierdzenie 1Zaprojektowałam okładkę i ilustracje do książki "Euklides Elementy, Ks. V - VI, tłumaczenie i komentarz" Piotra Błaszczyka i Kazimierza Mrówki. 
Książka wydana dzięki ks. prof. Michałowi Hellerowi.
"Elementy" są dostępne w Wydawnictwie CCPress ,  oraz w innych księgarniach internetowych i naziemnych min.   Księgarnia PWN,  EmpikMatras.
Książka nosi okładkowy tytuł: "Euklides Elementy teoria proporcji i podobieństwa". Nie jest to naukowy i właściwy tytuł pracy, ale poetycki tytuł części z całości, którą stanowi 13 ksiąg.
Jest to pierwszy polski przekład z języka greckiego oraz komentarz autorstwa Piotra Błaszczyka i  Kazimierza Mrówki, który by nigdy nie powstał bez idealnej współpracy obu naukowców.
Praca nad rysunkami do Twierdzeń Euklidesa i Komentarza, który jest osobną i bogatą pracą naukową, sprawiała mi dużo estetycznej przyjemności. Byłam w świecie harmonii i krystalicznej prawdy, gdzie nie ma miejsca na tajemnicze krzywizny i nieskończoność, która w historii matematyki pojawia się później.

Okładka i ilustracje do kolejnych rozdziałów Ksiąg i Komentarza


Mój ulubiony Euklides. obwoluta

Źródła inspiracji ilustracji:
Orontii Finaei Delphinatis, Regii Mathematicarum Lutetiae Professoris, In sex priores libros Geometricorum elementorum Euclidis Megaresis demonstrationes, Rec`ens aucte, & emendataun`a cum ipsium Euclidis textu græco,& interpretatione latina Bartholamæi Zamberti Venti. Omnia ad fidem geometricam per eunde Orontium recognita, Parisiorum 1544.
Euclidis Elementorum. Libri XV, Romae 1545.
Euclidis Elementorum Geometricorum Libri Sex, Conversi in Latinum Sermonem a Ioach. Camerario, 1549.
The Elements of Geometrie of the most ancient Philosopher Euclid of Megara, Faithfully (now first) translated into the Englishe toung, by H. Billingsley, Citizen of London. Whereunto are annexed certaine Scholies, Annotations, and Inventions, of the best Mathematicians, both of time past, and in this our age. With a very fruitfull Preface made by M.I. Dee, London 1570.
Przedstawienia Euklidesa to kolejno :
rycina z ksiazki Andre Thevet, Les vrais pourtraits et vies des hommes illustres, Paris 1584.
Justus van Gent, Euklidi Megaram, tempera na panelu, 1474, Urbino.
Rafael Santi, Causarum cognitato, fresk, 1510, Watykan.

Komentarze

  1. Witaj Katarzyno ! pięknie napisałaś o tym świcie pełnym harmonii i krystalicznej prawdy. Twoje ilustracje są piękne i tajemnicze. Powodują, że patrząc na nie, zapragnąłem mimowolnie, choć na chwilę wejść do tego pięknego świata. Zatrzymują wzrok na jednym z elementów obrazu, a po chwili zaczyna się cudowna wędrówka po jego "powierzchni".
    Gratuluję wspaniałego dzieła i pozdrawiam serdecznie wszystkich autorów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz