Kraków o zmroku

Wieczorny Kraków. Poniżej gmach Teatru im.J.Słowackiego podświetlony na różowo. Lubię ten teatr, to tu przychodziliśmy z naszą małą córką na pierwsze w jej życiu spektakle operowe. Naprawdę lubię to miejsce, jednak za każdym razem nie mogę oprzeć się wrażeniu, że jest tutaj coś nie tak, coś powinno być inaczej, ale co? Ten budynek wygląda troszeczkę jak miniatura, jakby ludzie, dla których został zbudowany mieli najwyżej 85 cm wzrostu.


 

Historia powstania budynku jest zaskakująca. Na stronie teatru www.slowacki.krakow.pl znalazłam informację:

 Ogłoszono międzynarodowy konkurs architektoniczny, w którym ostatecznie zatriumfował krakowianin Jan Zawiejski. Gromadzono fundusze.(...) Po zaciętych kłótniach wokół wyboru lokalizacji zdecydowano się na plac Św. Ducha, mimo iż znajdowały się na nim zabytkowe budynki. Zwolennicy swoiście rozumianego "porządkowania" miasta postanowili je usunąć. W obronie urokliwego zakątka stanął m.in. Jan Matejko. Kiedy jego protesty okazały się bezskuteczne - artysta zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta i zabronił wystawiania w Krakowie swoich obrazów.


Jan Matejko zrzekł się honorowego obywatelstwa miasta i zabronił wystawiania w Krakowie 
swoich obrazów.

 Teatr im. J.Słowackiego w Krakowie
Teatr im. J.Słowackiego w Krakowie
 
Opera wiedeńska

  
Opera paryska - Garnier -  Grand Escalier - ponoć te dwie opery były inspiracją dla Jana Zawieyskiego. Kto widział film Joela Schumachera "Upiór w Operze" z 2004 roku rozpozna tę samą inspirację. 
 
Posłuchaj:
W Krakowie też można spotkać upiory
Teatr im. J.Słowackiego w Krakowie


 
Kraków, szmaragdowy Teatr im. J. Słowackiego. To nie Photoshop, tak właśnie przez całą Noc Teatrów był podświetlany. Przegapiłam oranże, żółcienie i błękity.

 
 Ostatnim metrem, jednak nie, pociągiem,  wracamy do domu.
Fotografie opery paryskiej, wiedeńskiej oraz fotografia z filmu Schumachera "Upiór w Operze" pochodzą z Internetu. Autora nie znalazłam. Fotografie z Krakowa są moje.

Komentarze